Bu Defa Times Square İşgal Altında

occupy wall street new york city

Birinci ayını doldurmak üzere olan ve Occupy Wall Street ile başlayan İşgal eylemleri serisi tüm hızıyla sürüyor.

New York dışında başka ABD ve Avrupa şehirlerine de sıçrayan eylemler, basında daha fazla yer buldukça ve internetteki etkili çalışmalarının neticesinde her gün daha fazla insana ulaşmayı ve amacını anlatmayı başarıyor.

Occupy Wall Street nedir?

Kısaca, insan haklarının güçlenmesini ve yaşam kalitesinin artmasını amaçlayan, aslında senin, benim ve bizden sonraki nesillerin faydasına kafa yoran, devrimci ruha sahip bir oluşum diyebiliriz.

İşgal eylemlerinin en önemli özelliği, belirli bir siyasi görüş, milliyet yada dini görüş ile bağlantısı olmadan, dünyadaki haksızlıkların tümüne karşı durması.

ABD’nin dev finans kuruluşlarının iç ettiği milyarlarca dolar, kalitesiz ve pahalı eğitim, çalışmayan sağlık sistemi, Afganistan batağında hayatını kaybeden askerler / harcanan trilyon dolarlar gibi ABD iç işlerini daha fazla ilgilendiren konulardan tutun da televizyon ve medyanın kalitesizliği / hayatımızdan götürdükleri, maddiyatın fazlaca önemli oluşu, göçmenlik ve göçmen problemleri gibi küresel, insan haklarını ilgilendiren konulara geniş bir yelpaze işgal eylemleri serisinin gündeminde.

10 gün önce İşgal eylemlerinin başladığı yer olan Zuccotti Park‘ı ziyaret edip fotoğraflar çekmiş ve yayınlamıştım: Wall Street İşgal Altında

Bugün de New York City‘nin aşağı bölümlerinden başlayıp meşhur Times Meydanı‘na uzanan bir yürüyüşün hem parçası oldum hem de fotoğrafçısı. (Occupy Wall Street fotoğraflarımın tamamını Flickr sayfamda görebilirsiniz.)

Yoğun polis kontrolunda devam eden ve Times Meydanı’nda son bulan yürüyüş büyük bir coşku ve heyecan içinde gerçekleşirken New Yorklular ve şehri ziyaret eden turistlerden de büyük ilgi ve destek buldu.

guy fawkes mask in ny
guy fawkes maskeleri işgal eylemlerinde de ortaya çıktı
money talks too much
"money talks too much" yani "para haddinden fazla kuvvetli"
wearing american flag
times meydanı'na varıldığında hava kararmış ve herkes yorgun düşmüştü
war in afghanistan
afganistan konusu da eylemlerin gündemindeki önemli maddelerden
police in times square
polis bütün gün eylemcileri her saniye kontrol altında tuttu
times square occupied
yorgunluk ve birşeyleri değiştirme çabasının getirdiği gurur ortamda hakimdi
police baricades in times square
polis barikatları, sürekli hareket halindeki memurlar ve onları fotoğraflayan eylemciler
ceo salaries
dünyanın çeşitli ülkelerindeki işçi . üst düzey yönetici maaşlarının oranları
we are 99%
eğitimliyim, işim var, eşekler gibi çalışıyorum ve şanslı kesimdenim ama buna rağmen %99'un içindeyim

UPDATE: Bütün gün gayet sakin ve kontrollü devam eden eylemleri akşam 8’e doğru aşırı yorgunluk sebebiyle terk edip eve dönmüştüm, şu anda haberlere baktığımda görüyorum ki ben ayrıldıktan sonra ortalık karışmış, 100’un üzerinde eylemcinin tutuklandığı ve pazar sabahı 1 olmasına rağmen tutuklamaların çeşitli noktalarda devam ettiği söyleniyor.

Bu Defa Times Square İşgal Altında” için 7 yorum

  1. Türkiyede 8 saatlik iş bulmak çok zor oteller, mağazalar sigorta yaptırmayan her yer 12 saat ve üzerinde çalıştırıyor. Bir insan 12 saat çalışırsa dünyaya neden geldiğini nasıl hatırlayabilir ki, ben unuttum. Umursayan birilerini görmek güzel. Bunu bize hatırlattığın için teşekkürler :)

  2. ben WS’de idim.. (fotograflari yuklemeye basladim siteye). Orada konusma yapan arkadas haydi arkadaslar TS’ye gidelim dediyse de ben cok istemedim, zaten iki blok sonra cok sevdigim Jamie Beck’in de fotografladigi Ralph Lauren sponsorlugundaki Rugby eventini tesadufen gordum.. Super resimler cikti.. Seviyorum bu sehrin guzel surprizlerini…

Bir Cevap Yazın