Neue Heimat, Berlin

neue-heimat-berlin-guney-cuceloglu

Bakkala diye evden çıkıp senelerce haber alınamayan blogger bir gün aniden çıkagelir…

Son postun üzerinden 3 yıl 4 ay geçmiş. Bu sürede donuz.com’a yazmayı defalarca düşündüm, hatta hazırladığım yazılar da oldu ama genellikle yazdıklarımı ve fotoğrafları fazla kişisel bulup yayınlamaktan vazgeçtim. Hayatımdaki önemli ve yoğun değişiklikler yazıp çizdiklerime yansıdı, sanal dünyada aşmayı uygun görmediğim mahremiyet çizgisi de bunları yayınlamama engel oldu kısacası. Belki zaman içinde dizilerin flashback sahneleri gibi aralara serpiştiririm bir kısmını.

Çok uzatmadan konuya giriyorum; “Neue Heimat” Türkçe’ye “Yeni Ev/Yeni Memleket” diye çevriliyor. Burası Berlin’de haftasonları açılan, oldukça popüler bir “street food market” ve benim de arkadaşlarımla buluşmak için sıkça tercih ettiğim yerlerden. Uzun süre önce kullanım dışı bırakılmış bir tren bakım istasyonundan geriye kalan dev alanda yer alıyor ve yıkık dökük yüksek tavanlı hangarları, graffiti kaplı duvarları, kaliteli canlı müzikleri ve farklı tarzlara sahip ziyaretçileriyle bence Berlin’i iyi yansıtıyor.

neue-heimat-berlin-guney-cucelogluneue-heimat-berlin-guney-cuceloglu

Mekan geçen yıl şehrin güvenlik standartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle aniden kapatılmıştı. Neue Heimat’tan ümidi kesmişken bir arkadaşımdan yakın zamanda yeniden açıldığını duydum ve pazar günü kız arkadaşımla bu yılın ilk ziyaretini gerçekleştirdik. Eski kalabalıklardan eser yoktu ama kısa sürede havasını bulur, dolup taşar diye tahmin ediyorum. Berlin’i ziyaret edeceklere burayı önereyim, bir pazar saat 12 civarında uğrayabilirsiniz ve pişman olmazsınız.

neue-heimat-berlin-guney-cucelogluneue-heimat-berlin-guney-cuceloglu

Neue Heimat’ın da içinde yer aldığı dev alanda büyükçe bir bit pazarı, farklı tarzlara hitap eden klüpler, yeme içme yerleri mevcut. Burası Warschauer Strasse ve Ostkreuz tren istasyonları, East Side Gallery, Mercedes-Benz Arena, Boxhagener Platz gibi önemli noktalara da yürüme mesafesinde. Benim de yaşadığım yer olan Kreuzberg’ten ise bisikletle ya da trenle 15-20 dakikada ulaşılabiliyor.

neue-heimat-berlin-guney-cucelogluneue-heimat-berlin-guney-cucelogluneue-heimat-berlin-guney-cuceloglu

Neue Heimat’a gitmişken yanıma 3 haftadır sahip olduğum Fujifilm X100T kameramı da aldım ve biraz fotoğraf çektim. X100T ufak boyutları ve yetenekleriyle bütün dünyada çok tutulmuş bir model, benim bundan epeyi geç haberim oldu ama kısa sürede neden bu kadar insan tarafından sevildiğini anladım. Canon ve Nikon DSLR’ları, Leica M serisi Rangefinder modellerini ve orta format Hasselblad modellerini yakından tanıyan birisi olarak Fuji markasını pek ciddiye alamıyordum açıkçası, hataymış. Fuji X serisinin yeni modellerini takip edeceğim. Bu yazıdaki tüm fotoğraflar 22 Mayıs 2016, Pazar günü Fuji X100t ile çekildi.

neue-heimat-berlin-guney-cuceloglu

Bu yazı burada bitsin. Biraz tutuk hatta yüzeysel olmuş olsa da önemli olan bir şekilde donuz.com’a dönebilmek, artık iyice paslanmaya başladığını hissettiğim Türkçeme biraz antrenman yaptırabilmekti. Sonraki yazılarda durumu kurtarırız diye umuyorum, su soğuk ama girince alışılıyor sonuçta.

dipnot: Instagram‘da ve Twitter‘da paylaşımlar yapıyorum, New York fotoğrafları yayınladığım Facebook sayfam hala aktif. Geçen hafta IHeartBerlin’in yayınladığı Berlin’den bahar fotoğraflarıma da buradan ulaşılabilir. Yakında görüşmek üzere!

Neue Heimat, Berlin” için 2 yorum

  1. Sevgili Güney yazılı mecraya yeniden hoş geldin. Bence daha sık yaz. Yaz ki fotoğraf paylaş. Paylaş ki çoğal. Eline sağlık. Hayırlı olsun…

Bir Cevap Yazın