Harlem’den Duvar Sanatı Örnekleri

spanish harlem mural

Pazartesi sabahı bir iş teslim etmek için gittiğim Tarrytown‘dan Manhattan‘a yarım saatlik bir tren yolculuğu ile döndüm. Metro North adlı tren hattının şehirdeki son durağı Grand Central İstasyonu olsa da ben evime daha yakın olduğu için 125. Sokak – Harlem‘de indim ve güzelim sonbahar havasına dayanamayıp 95. Sokak’taki evime doğru yürümeye koyuldum.

Harlem‘in 1980’lerdeki efsanevi / tehlikeli halinden artık eser yok, asayiş berkemal! Ama bu, mahallenin ruhunu kaybettiği anlamına da gelmiyor. Giyim tarzı, saç modelleri ve tercih edilen renkler görünenden çok farklı bir hayatın izlerini taşıyor; Rafet El Roman’ın da meşhur eserinde bahsettiği sis / duman içindeki, cankilerin etrafta fink attığı, sokaklarda basketbol, müzik ve dansın kol gezdiği zamanlar!

Havadaki ağır marijuana kokusu sebebiyle pasif içici konumunda devam eden 20 dakikalık kısa yürüyüşüm sırasında karşıma çıkan ilginç duvar sanatı / mural çalışmalarını cep telefonumla fotoğrafladım.

cassius clay mohammad ali
Muhammed Ali / Cassius Clay

Efsanevi boksör Muhammed Ali, nam-ı diğer Cassius Clay, kendisinin ünlü fotoğraflarından birinden esinlenilmiş bu çalışma ile Harlem sokaklarında arz-ı endam ediyor. (paint terk esprisi yapmadan geçmeyelim)

cassius clay mohammad ali

Adını Yedi Bela Hüsnü koyduğum bu sevgili kardeşimiz de yerine çok yakışmış, mahallenin namusu kendisinden soruluyor. Köpeği Karabaş da maşallah pek tatlı.

cassius clay mohammad ali

cassius clay mohammad ali

cassius clay mohammad ali
1953 yılında hayatını kaybetmiş bir kadının anısına
cassius clay mohammad ali
bolca dini referans içeren bir çalışma
cassius clay mohammad ali
De La Vega "özgür olun kardeşlerim, özgür olun" diyor.

Life’s path is not always so clear. Many of us look, but still don’t see. We hear but still don’t listen. This doesn’t mean that slavery does not exhist. Jesus struggled through great obstacles so that we could learn how to be free; How to find our way through darkness. Many of us will continue a path down destruction like chained slaves moving toward their grave. Be free, my friends be free. – De La Vega

cassius clay mohammad ali

cassius clay mohammad ali
Oynaya oynaya gelin çocuklar. El ele, el ele verin çocuklar.

cassius clay mohammad ali

Bu yazıyı beğenenler şu yazının hastası oldular: New York Sokaklarında Boş Boş Gezinmek

Harlem’den Duvar Sanatı Örnekleri” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın