Tribe NYC – New York’ta 1990’dan Kalma bir Kabile

tribe nyc in bushwick

Manoah ve Elijah ile Union Square’de tanışıp, hızlıca birkaç fotoğraf çekmemizin tam bir hafta sonrasında, Brooklyn’deki Bushwick adlı mahallede, grubun 5 üyesinin daha katılımıyla yeni bir fotoğraf çekimi için buluştuk.

Bushwick sokaklarının bu grubu fotoğraflamak için doğru bir yer seçimi olduğunu Morgan Avenue istasyonuna iner inmez karşımıza çıkan dev graffitili duvarlar, yıkık dökük binalar ve terkedilmiş hissi veren sokaklar sayesinde anladık.

morgan avenue subway station, bushwick, brooklyn

“Tribe NYC” adını verdikleri grubu fotoğraflamanın dışında amaçlarını, motivasyonlarını ve hayat görüşlerini anlamak, olayı biraz belgesele doğru kaydırmak istiyordum ki Ilona Gutcher’in desteğiyle bu fırsatı yakaladım. Ilona toplam 7 kişi olan grubun üyeleriyle sohbet etti, notlar aldı ve ikinci fotoğrafçı olarak bana destek oldu.

Bizim 5 dakika sonramızda olay mahaline intikal eden grup üyeleri, hem kendilerini tanıtmak için iyi bir fırsat olarak gördükleri bu proje için hem de Union Square’de çektiğimiz fotoğrafları çok beğendikleri için oldukça heyecanlıydılar. 10 dakika kadar süren tanışma ve fikir paylaşımı faslının ardından grup, beraberlerinde getirdikleri Boomboxın sesini sonuna kadar açıp sokakta dans etmeye başladı.

bushwick graffiti retro

Rahatlıkları, temsil ettikleri dönemin davranış ve modasına hakimiyetleri ve yaptıkları işten son derece eğleniyor oluşları sebebiyle hem çok doğal, eğlenceli fotoğraflar verdiler hem de gerçekten eğlenceli zaman geçirdik.

tribe nyc bushwick

Grubu özel yapan şeylerin başında hayata karşı pozitif duruşları geliyor. Dillere pelesenk olmuş “sahip olduklarınla yetinmek, istediğin gibi yaşamak, kendin olmak” konularında başarılılar.

New York’ta bir üniversitede IT bölümünde okuyan, aynı zamanda da okulun basketbol takımında yer alan Manoah, konuşmamızın bir yerinde benim de çok inandığım şu cümleyi söyledi; “Good things in life come for free” yani “Hayattaki güzel şeyler bedavadır”

Grubun şair ruhlu elebaşısı Elijah sakin kişiliği, seçtiği çok ince kelimeler, sesini kullanışı ve derinliği ile bizi çok etkiledi. “Nereden geldiğini bilmezsen olmak istediğin kişi olamazsın!”

nyc bushwick roberta's pizza

İngilizce bilen arkadaşlara Ilona Gutcher’in yazdığı “Tribe NYC: a Group of Young Artists” yazısını okumalarını öneriyorum. Daha önce “Gay Pride Parade” fotoğraflarıma yer veren BiziBozmaz.com da fotoğraflarıma kendi yazdıkları kısa bir yazıyla yer verdi. “Benim yazıyla çiziyle isim olmaz, fotoğraflar nerde?” diyenler için de flickr galerisi burada.

İlerleyen günlerde bu eğlenceli grup ile farklı projelerde çalışmayı, 1990 yılından bugüne taşıdıkları Retro modasını New York City’nin modern ve iş hayatını temsil eden kesimiyle kontrast yaratacak şekilde fotoğraflamayı düşünüyorum. Ortaya güzel işler çıkacağına eminim.

Tribe NYC – New York’ta 1990’dan Kalma bir Kabile” için bir yorum

Bir Cevap Yazın