New York Sokaklarında Boş Boş Gezinmek 2 – “Siyah Beyaz ve Sanatsal”

old man walking on a rainy nyc day

New York Sokaklarında Boş Boş Gezinmek çok tutunca ikincisini yazmaya karar verdim. Fotoğrafları da siyah beyaz çektim ki sanatsal olsun, şanım yürüsün. Öylesine çıkarcı öylesine umarsız…

Şehir bu sıralar pek hareketli. Baharla birlikte sokak organizasyonları / festivaller birbiri ardına geliyor, parklar dolup taşıyor. Ben de boş durmuyorum. 2011 yazı sonunda ara verdiğim sokak fotoğrafçılığı atölye çalışmalarına yeniden başladım. 3-4 kişilik grupları takıyorum peşime, kah Brooklyn’in arka sokaklarında kah Harlem’de “sokak fotoğrafçılığı nedir – neden yapılır, yabancılarla fotoğraflarını çekmek için nasıl iletişim kurulur ya da ne zaman kurulmamalıdır, gerektiğinde fotoğraf makinası bir saldırı silahına nasıl dönüşür” gibi konuları dilim döndüğünce anlatıyorum, öğretmeye çalışıyorum.

Canon EOS 5D mark ii‘yi çantadan çıkartmayalı 1 ayı geçti. Leica M6 ve ebay’den 46$’a edindiğim Canon AE-1 Program ile siyah beyaz film çekiyorum bu sıralar. Evde ufak çaplı bir yıkama-yağlama ünitesi de kurdum, çektiğim filmleri aklayıp paklayıp, kurutup tarıyorum, oluyor sana mis gibi dijital fotoğraf.

Girizgahı uzattım, bakalım yazının sonunda nereden çıkacağız, hayırlısı…

nyc subway moment

Manhattan‘da Üçüncü Cadde ile 95. Sokak kesişiminde yaşıyorum. Ulaşımımı yürüyerek ya da bisikletle sağlasam da metroyu da haftada 2-3 defa kullanıyorum. 1 Mayıs‘ta Union Square’de toplanan kalabalığı fotoğraflamak için de 96. Sokak ile Lexington Caddesi’nin köşesindeki metro durağından 6 numaralı trene atladım ve ilk gördüğüm boş yere oturdum. Fotoğraf makinamı çıkartıp içinde film olup olmadığını, lensin temizliğini vs. kontrol ederken 59. sokak istasyonunda duran trenin kapıları açıldığında içeriye harika bir gitar sesi doldu. Ne olduğunu anlamak için kafamı kaldırmamla yukarıdaki sahneyi görmem, makinayı doğrultup fotoğrafı çekmem arasında 2 saniye geçmedi.

tattoo

Trene girerken bulutlu olan hava Union Square’e vardığımda günlük güneşlikti. İstasyondan çıkınca kendimi kalabalığın içinde buldum ve etrafı izlemeye başladım. Bağdaş kurup oturan arkadaşın dövmeleri ilgimi çekti, fotoğraflamak için sert güneş ışığını vücudumla mümkün olduğu kadar engelleyerek bu fotoğrafı çektim.

sunbrella - sunny day in union square, nyc

Güneşi engellemeye çalışan tek kişi ben değildim.

skateboarder rolling a joint

Birkaç metre ötede bir grup kaykaycı genç kaykaylarını ters çevirmiş, tablalarında taşıdıkları esrarı (marijuana) sarıp içiyorlardı. Gün boyu Union Square’de çeşitli noktalarda esrar kokusu eksik olmadı. Fotoğrafı sert güneş ışığını hesap ederek biraz eksik pozlama (underexpose) ile çektim. Merak ettiğim, üzerinizde bulunması halinde en iyi ihtimalle geceyi karakolda geçirerek kurtulabildiğiniz esrarı bu gençlerin nasıl bu rahatlıkta ortalık yerde sarıp içebildikleri.

union square - yoga group

Biraz daha ötede yoga yapan bir grup dikkatimi çekti. Yanlarına yanaşıp birkaç dakika izledim, sakin sessiz etrafı umursamadan işlerine devam ettiler.

face painting

1 Mayıs işçi bayramından daha çok, geniş çaplı bir “occupy wall street” eylemi havasındaydı. Göçmenlik yasasının yumuşatılmasını, sınırdışıların iptalini isteyenlerden tutun eşcinsel haklarını savunan örgütlere, ırkçılık karşıtı gruplara kadar new york eylemlerinin demirbaşı olan herkes oradaydı. Daha önceki bir yazıda ows hareketinin kendi kendine zarar verdiğini yazmıştım. 1 Mayıs’ta da durum farklı değildi. Eylem bittiğinde “bir avuç hippi kendi kendine çalıp söyledi”nin ötesinde bir sonuç çıkmadı ortaya.

hippies in nyc

(bkz. şekil 1A)

tom morello of rage against the machine

Union Square’den Wall Street’e yürüyüş başlamadan önce Rage Against the Machine grubunun gitaristi Tom Morello, Das Racist ve Guitarmy adını verdikleri onlarca gitarcıdan oluşan topluluk kısa bir konser verdi. Morello, Occupy Wall Street hareketine başından beri destek veren, zaman zaman eylemlerde görmeye alıştığımız, sevdiğimiz yetkili bir abi.

couple kissing in union square

Union Square’den ayrılmadan etrafı biraz daha kolaçan ettim ve bir köşede öpüşen bu çifti gördüm. Çektiği sokak fotoğraflarını paylaşmakta oldukça zorlanan, habersiz çekilenleri ise %99 kullanmayan birisiyim. Ancak 1 Mayıs eyleminde, etrafta onlarca hatta yüzlerce fotoğrafçı ve on binlerce insan varken gerçekleşen bu anı yayınlamayı uygun buldum.

young couple in nyc

Genç bir çift birlikte fotoğraf çekinmek* ve mümkünse de fotoğrafı kendilerine ulaştırmamı istedi. Üzerinde e-posta adresim olan kartı uzatıp bana ulaşmalarını istedim ve yanlarından ayrıldım.

may day protesters - nyc

Wall Street’e kadar göstericilerin arasında yürüdüm, toplam 8 makara fotoğraf çektim, epeyce de yoruldum. En yakındaki istasyondan trene atlayıp evin yolunu tuttum. Yaklaşık 20 dakikalık yolculukta günün fotoğraf açısından zengin ve başarılı geçmiş olsa da 1 Mayıs kutlaması olarak epeyi zayıf olduğunu düşündüm.

laundry room

Eve geldiğimde hayatın acı gerçekleri beni bekliyordu. 3 makinayı dolduracak kadar çamaşır birikmiş, temiz havlu, çarşaf kalmamış, çamaşır sepetine sığmayan kirliler sağa sola dağılmaya başlamıştı. Günün yorgunluğunun üzerine söylene söylene, yaşadığım binanın en alt katındaki çamaşırhanede o işi de hallettim.

Birşeyler yemek için mutfağa girdiğimde gördüklerimi ise burada anlatmam mümkün değil. Sadece kapıyı usulca kapatıp telefonla pizza sipariş ettiğimi söyleyeyim, yeterli….

Not: Fotoğrafların tamamı Kodak tri-x 400 siyah beyaz filme, Canon AE-1 Program ve 50mm FD lens ile çekildi. Fotoğrafların henüz hepsini hazırlayamadığım için, yazıda sadece ilk 2 filmden çıkanlardan kullandım. (Film ile çalışmanın böyle zorlukları var, işler yavaş ilerliyor)

New York Sokaklarında Boş Boş Gezinmek 2 – “Siyah Beyaz ve Sanatsal”” için 4 yorum

  1. Güney Bey, o kadar güzel anları seçiyorsunuz ki, ışığından mı filmin den mi bilmem ama duyguyu tam olarak hissedebiliyorum. Sayenizde N.Y. sokaklarının en güzel yerlerini ve anlarını yaşıyorum. Sağolun…

  2. ben analog’la daha gerçekçi ve duygusal hissettim, kesinlikle analog’la çekmelisiniz bütün fotoğraflarınızı.sanki reuters ya da magnum fotoğraflarına bakıyormuşum gibi geliyor :) hepsi harika. bu kadar uzaktan bu kadar yakın bir NY.

    Teşekkürler harika kareler için.

  3. gezi/fotoğraf bloglarını takip etme alışkanlığım yok; ama saatlerdir fotoğraflarınıza bakıyorum. sanırım artık sık sık ziyaret edeceğim sitenizi. tebrikler.

Bir Cevap Yazın