Mahalleden Adam Toplayıp Buz Hokeyi Maçı Yapmak…

rocky mountains colorado keystone
Rocky Mountains, Colorado'da kaldığım dağ evinin manzarası... 3000m'de tek başına paten yapan bir adam...

Dünya ne acayip yer dimi Abidin?

Sen Amasya‘nın tozlu, çamurlu sokaklarında taşlardan kale yapıp şekli armuttan, ağırlığı balondan hallice plastik topun peşinde koşturuyorsun, sonunda top Yeşilırmak sularına kaçıyor ve döne döne uzaklaşıyor… Arkasından dolu gözlerle bakakalıyorsun… Başka çocuklar dünyanın öteki ucunda, Colorado‘da 3000m yükseklikte, eksi 15 derecede donmuş bir gölün üzerinde buz hokeyi oynuyor… Birisi diğerinden daha iyi olduğu için söylemiyorum, sadece acaip işte…

Nerede hangi ırktan, kimin çocuğu olarak dünyaya geldiğin, nece konuştuğunun çok da önemi yok, çocuksun ve eldeki imkanlar çerçevesinde oyunlar oynuyorsun, yoruluyorsun… Farkında olmadan, artık pek de ihtiyaç duyulmayan hayatta kalma yeteneklerin gelişiyor…

rocky mountains colorado keystone
Gün batarken hokey sahasının ışıkları yanıyor, oyuncular maç öncesi ısınıyor...

Ben çocukluğunu tam yaşamış bir nesilden olduğum için kendimi şanslı görüyorum. Çoğu zaman sabah kahvaltısının ardından sokağa çıkar hava karardıktan sonra anne-babamın zorla sokaktan toplamasıyla eve dönerdim. Amasya’nın bağları bahçeleri içinde ağaçlara tırmanıp ayva, ceviz çalmaktan tutun da sokaklarda saklambaç oynamaya, mahalleler arası futbol maçlarından okul takımlarıyla basketbol, masa tenisi turnuvalarına katılmaya kadar mümkün olan her sporu, fiziksel aktiviteyi yaptım.

Ortaokulda İstanbul‘a yerleştikten sonra spora daha profosyonel şekilde, önce Efes Pilsen ardından da Galatasaray altyapılarında basketbol oynayarak devam ettim. Üniversite için Ankara‘ya gittiğimde ise karşıma buz pateni çıktı. Bahçeli‘de oturmanın avantajıyla hemen hergün Belpa Buz Pateni Sarayı‘nda 2-3 saat kaymaya, sonrasında da yanlış hatırlamıyorsam Ankara Büyükşehir Belediye Spor ile hokey antrenmanlarına katılmaya başladım. 20 yaşında başlanan bir sporda ne kadar iyi olunabilirse o kadar iyiydim…

rocky mountains colorado keystone
Yazarınız, gezeriniz, fotoğrafçınız Güney Cüceloğlu ile her yolda, her koşulda...

O günlerde aklıma düşen donmuş bir gölde, açık havada özgürce paten yapma hayali, 10 yıl sonra ABD’nin Colorado Eyaleti’nde, dünyanın en büyük sıradağlarından olan Rocky Mountains‘ta 3000m yükseklikte gerçekleşti. Nedense bunun hep Sibirya’da ya da Kanada’nın kuzey bölgelerinde gerçekleşeceğini düşünmüştüm ama nerede olduğunun önemi yok, 10 yıl beklemeye, çeşitli zamanlar rüyada görmeye, internetten videolar izleyip iç geçirmeye değdi doğrusu…

Bunu daha önce de yapabilirdim, soğuk eyaletlere kış mevsiminde daha önce de seyahatlerim oldu ama insan hayallerini gerçekleştirme konusunda çekingen davranıyor, biraz da korkuyor belki. Doğru yeri ve doğru zamanı bekledim diyelim :)

rocky mountains colorado keystone
Gün batarken balayan buz hokeyi maçı hava karardıktan sonra da devam ediyor...

4 gün ve 4 gece geçirdiğim Rocky Mountains, Colorado‘dan biraz daha büyümüş, yapılacaklar listesine bir çentik daha atılmış şekilde ayrıldım. 2 saatlik kara yolculuğunun ardından Denver Havaalanı’na ulaştık ve Frontier Airlines‘in Airbus A320 uçağı ile New York LaGuardia’ya doğru havalandık. 4 saatlik uçuşta Amin Maalouf‘un Doğu’nun Limanları adlı kitabını okudum, herkese tavsiye ederim. (Okuma için Amazon Kindle kullanıyorum)

rocky mountains colorado keystone
East River üzerinden Downtown Manhattan...

Yazıyı iniş sırasında çektiğim bir New York fotoğrafıyla noktalıyorum. Fotoğrafta Brooklyn üzerinden Queens‘teki LaGuardia Havalimanı‘na inerken uçağın solunda yani batısında kalan Manhattan adası görülüyor. East River yani Doğu Nehri üzerindeki köprülerden yakın olanı Manhattan Köprüsü arkadaki ise meşhur Brooklyn Köprüsü.

Colorado’dan daha fazla fotoğraf ve bir de videoyu ilerleyen günlerde Facebook grubumdan paylaşacağım, ilginizi çekerse buraya tıklayarak takibe alabilirsiniz. Bu yazıyı okumaktan keyif aldıysanız daha önce yazdığım Grand Canyon yazısını da okumanızı öneririm. Selamlar.

Mahalleden Adam Toplayıp Buz Hokeyi Maçı Yapmak…” için bir yorum

  1. Sayfanızı biraz geç keşfettim ama sayfanızı keşfetmeme vesile olan dostuma sanırım teşekkür etmeliyim. Yeni yazılarınızdan – eskiye doğru tüm yazılarınızı okudum ve çok keyif aldım Facebook ve Twitter’dan da takip ediyorum ve yeni yazılarınızı büyük bir merakla bekliyorum.
    Bu yazınızda çok keyifli olmuş Tebrik ediyorum…

Bir Cevap Yazın