Occupy Wall Street Kendi Kendine Zarar Veriyor

wall street
Burası Woodstock değil, Zuccotti Park

İlk gününden itibaren heyecanla takip ettiğim, yürüyüşlerine katıldığım,
Zuccotti Park‘ta sık sık bulunup ziyaretçilere eylemin amacı hakkında inandıklarımı anlattığım, kısaca parçası olduğumu düşündüğüm bir oluşum Occupy Wall Street.

(bkz. Bu Defa Times Square İşgal Altında , bkz. Wall Street İşgal Altında )

Biz %99’uz diye müthiş bir sloganla yola çıkan ve kısa sürede internetin gücünü de arkasına alarak dünya çapında adını duyurmayı başaran Occupy Wall Street hareketi, son dönemde kendi kendine zarar veriyor.

Uyandırdığı heyecan ile bu harekete ilgi duyanları Zuccotti Park’a çekmeyi başaran hareket, park alanında ciddi bir yanlış temsil problemi ile karşı karşıya ve bu durum ziyaretçilerin Occupy Wall Street hareketini ciddiye almasına engel oluyor.

wall street

Sebebini kısaca özetlemek gerekirse: İnsan hakları, pahalı ve kalitesiz eğitim, sağlık sisteminin sorunları, çalışan haklarının, çalışma şartlarının yerlerde oluşu, medyanın insanları manipüle etme aracına dönüşmüş olması, hayatın her alanında kendini gösteren kalitesizlik vb. sosyal konuların unutulmuş olması, protestolarda ağırlığın para ve zengin düşmanlığına doğru kayması, park alanında ciddiye alınması pek de mümkün olmayan insanların en önemli nüfusu oluşturması diyebilirim.

(Not: Burada yanlış anlaşılmak istemiyorum. Kişilerin ciddiye alınmaması benim değil de bu harekete inandırılmak istenen ABD’nin varlıklı, karnı tok sırtı pek kısmının gözünden bir bakışı ifade ediyor.)

Yakamdaki “Walmart Sucks” rozetini gören yaşlı bir çiftin “Neden Walmart’a karşısın?” diye sormasıyla başlayan sohbetimiz giderek sadece onların konuştukları, ortamdan da destek bularak bir anlamda Occupy Wall Street harketini yerin dibine soktukları tek taraflı bir konuşmaya döndü.

İşte konuşmanın kısa bir özeti ve Zuccotti Park‘tan fotoğraflar:

Burada tam bir kaos var. Görebildiğimiz kadarıyla çalışmak istemeyen, herşeyin bedava olmasını isteyen, sosyalizm meraklısı işsiz / zor durumdaki genç insanlar birilerinin onlara yardımcı olmasını istiyorlar. Amerika, çalışkan ve azimli insanların başarılı olduğu, dünyadaki bir çok yeniliğin çıkış noktası olan dünyanın en güçlü ülkesi. Bunu vatandaşlarının birbirleriyle rekabetine dolayısıyla da çok çalışmaya borçluyuz. Sosyalizm dünyanın hiçbir yerinde çalışmadı, Sovyetler’de çalışmadı, neden burada çalışsın? Ailelerimiz biz doğar doğmaz İrlanda’dan buraya göç ettiler, son derece zor şartlar altında çok çalışarak bizi yetiştirdiler. Biz de üniversite çağımıza geldiğimizde 2 ayrı işte çalışarak masraflarımızı karşıladık ve 0 borçla eğitimimizi tamamladık. Bu genç insanlar ön binlerce dolar eğitim kredisi kullanıp kendilerini borç içine soktularsa neden başkalarını bunun için suçluyorlar?

Son olarak, hareketin asıl amacının gelecek yıl yapılacak ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde, başkan adaylarını, eylemlerin seçimlerde etkili olabileceğine ikna etmek, sağlık, eğitim ve ekonomik konularda yeni başkandan sözler alabilmek olduğu unutulmamalı. Occupy Wall Street hareketin doğru temsilinin ne derece önemli olduğunu buradan anlayabiliriz.

wall street

wall street

Gerçekten de hareketin tek eksiği yasa dışı bir madde olan Marijuana‘nın (esrar) desteklenmesi idi

wall street

Elindeki çam şişe ile ziyaretçilerden para isteyen bir işgalci

wall street

wall st

konuya ilgi duyanlar için

bkz. Bu Defa Times Square İşgal Altında

bkz. Wall Street İşgal Altında

Occupy Wall Street Kendi Kendine Zarar Veriyor” için 3 yorum

  1. yıllar evvel katıldığım bir eylemde bir grup gencin
    “poooooliiiis
    boş durma
    bize çay getir!”
    diye slogan atmasını hatırlattı bu yazı:) İnandığım ve içinde olmak istediğim pek çok harekete atla devenin birbirine karıştırılması yüzünden uzak durmak zorunda hissettim hep. Dünyanın değişmez gerçeği mi ne? bu arada blog da iyiymiş:) (fareli köyün hayalcisinin önerisi)

Bir Cevap Yazın