New York Sokaklarında Boş Boş Gezinmek 4 – “Chinatown”

xiangqi chinese chess
Xiangqi – “Çin satrancı” oynayan adamlar.

New York Sokaklarında Boş Boş Gezinmek serisi aldı başını gidiyor, durduramıyoruz!

Bu defa ninjalar, bambu ormanları, panda hayvanı ve ejderhalarıyla tanıdığımız sevimli ülke Çin’e konuk oluyoruz. Yani tam Çin değil aslında, New York’taki Çin Mahallesi, nam-ı diğer Chinatown… Gerçi Çin’e gittim desem de yalandan başım ağrımazdı hani!

* Yazıya başlamadan önce kısa bir duyuruda da bulunmak istiyorum: Donuz.com severlerden gelen yoğun talep üzerine New York rehberi olarak küçük bir hizmet vermeye başladım. Artık New York’u ziyaret edenler şehri benimle gezip, klasik turist aktivitelerinin dışında, gerçek New York’u, New Yorker‘ların yaşadığı, yediği, eğlendiği şekilde tecrübe edebilecekler. Bunun dışında fotoğraf gezileri ve sokak fotoğrafçılığı atölyesi de tüm hızıyla sürüyor. Detay için New York Rehberi‘ne tiklayabilirsiniz. Ayrıca sayfaya bir New York fotoğrafları bölümü de ekledim. Reklamları dinlediniz!

chinatown new york

Chinatown, Manhattan’ın aşağı ve doğu kısımlarında, Canal Street çevresinde yer alıyor. Şehrin farklı bölgelerinde belirli ülkelerden insanların yoğun yaşadığı, kültürlerini ve yaşam biçimlerini yoğun hissettirdikleri bölgeler bulunsa da Chinatown “burası Çin kardeşim, mahallesi falan değil, bildiğin Çin!” diye insanın üzerine üzerine geliyor.

Tüm tabelalar Çince, nadiren Latin alfabesi de bir köşeye iliştirilmiş. Çinliler dışında başka milletten insanın işlettiği dükkan görmek mümkün değil. İnsanların büyük çoğunluğu tek kelime İngilizce bilmiyor ve pek de sıcak kanlı, iletişilebilir olduklarını söyleyemeyeceğim.

cin mahallesi new york

Müthiş canlı bir sokak hayatı var. Nereye dönseniz meyve, sebze, deniz mahsulleri, baharat, ördek, domuz görüyorsunuz. New York’ta en taze ve en çok çeşitli meyve / sebze tezgahlarını Çin Mahallesi’nde gördüm kesinlikle.

cin mahallesi'nde pazar

Bizdeki halk pazarları gibi seçerek ve bol bol, kilo kilo alıyor herşeyi insanlar. New York’un genelinde bu durumun tam tersi olur. Alışverişler genelde 1 elma, 2 domates, 1 salatalık, 2 portakal şeklinde sayıyla, herkesin günlük ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılır. ABD’nin çoğu yernide de durumun benzer olduğunu biliyorum.

Ejderha meyvesi

Adının “Ejderha Meyvesi” olduğunu öğrendiğim renkli meyveleri satan tezgahtar hanım, pek istekli olmasa da fotoğraf çekme talebimi kabul etti.

pekin ordegi

Domuza inanmıyorum ama bir Pekin ördeği gerçeği var!

new york balik pazari

kurbaga bacagi

Çeşit çeşit balık, kafadanbacaklı ve kabuklu deniz mahlukatının yanında canlı canlı kaplumbağa ve kurbağa da alabiliyor olmak beni epeyi şaşırttı! Yeme içme ile zaten arası pek olmayan yazarınız, teyzem bir kovaya doldurulmuş kurbağaları tek tek eline alıp, beğendiklerini torbasına attıkça gittim gittim geldim, bi fena oldum… Bu konuda söyleyeceklerim bu kadar!

sokak muzisyenleri new york

New York demek sokak / metro müzisyeni demek. Çin mahallesi de bu geleneği tam hız devam ettiriyor.

cin mahallesi new york

Çin Mahallesi‘nin en canlı noktalarından birisi de Columbus Park. Tıklım tıklım dolu olan parkta her köşede gurup gurup insanlar oyun oynuyor, sohbet ediyor, müzik yapıp şarkı söylüyorlar. En tepedeki fotoğrafta görülen oyun Çin satrancı diye geçen “Xiangqi“. Parktan iki kare daha aşağıda.

cin mahallesi

chinatown

chinatown itfaiye

Bu yazının son fotoğrafı Çin Mahallesi’nin itfaiye binasından. New York’taki tüm itfaiye ekiplerinin bir lakabı ve bunu temsil eden görselleri var. Gördüklerim içinde, ki sadece bu konuya ait bir blog yazısı düşünüyorum, en etkileyici olanı kesinlikle bu: “Dragon Fighters” yani “Ejderha Savaşçıları”

Çin kültürü, ejderhalar ve alevler düşünüldüğünde çok çok ince bir iş olduğunu farkediyorsunuz. Görseli de dikkatli inceleyin lütfen!

New York’a yolunuz düşerse Chinatown’a 2-3 saat ayırmayı ve cebinizde de birkaç zehirli ninja yıldızı bulundurmayı unutmayın. Selamlar!

* Fotoğrafları Canon EOS 5d Mark ii ve Canon EF 40mm F/2.8 Pancake Lens ile JPG formatında çektim, Photoshop CS5 ile boyutlandırıp buraya yükledim.

* Magnum fotoğrafçısı Chien-Chi Chang’ın 1992-2011 yılları arasında Chinatown’da çektiği fotoğraflardan bir seçki şuradan görülebiliyor. Tavsiye ederim.

New York Sokaklarında Boş Boş Gezinmek 4 – “Chinatown”” için 6 yorum

 1. öncelikle http://newyorkrehberi.wordpress.com/ konusunda çok iyi bir karar verdiğini düşünüyorum bence herkes NY’u senin gözünden görebilmeli eminim katılan herkes tamda aradığını bulacaktır.
  Kaplumbağa ve kurbağa hikayen bana küvetteki yengeçleri hatırlarttı.
  Ninja yıldızlarımı hazırladım NY’a gelmeyi düşlüyorum…
  Fotoğrafların eşliğinde seriye de yazılara da aynen devam.. seni takip etmek çok keyifli!!

 2. Böyle güzel bir seri tutturduğunuz için ayrıca tebrik ve teşekkür ediyorum size. Fakat bir ricam var sizden. Fotoğraflarınızın exif bilgilerine ulaşamıyorum, sanırım kullandığınız program siliyor bilgileri. Hepsinde olmasa bile, bazı fotoğraflarınızı exif bilgileriyle paylaşmanız mümkün mü acaba?

  1. merhaba,

   fotograflari ps ile “save for web” seklinde kaydettigimden, evet siliyor butun bilgileri. ayrica fotograflari flickr’a yukleyip bloga da oradan cekiyorum. yani o islemi ben yapmasam flickr kendi algoritmasiyla yapiyor sanirim.

   o yuzden bu is olur dersem, yalan olur :)

   selamlar.

 3. new york sokaklarında boş boş gezinmek serisini okuduğum andan itibaren new york sevgim bin kat arttı. new york hakkında bi çok yazı okudum ama hiç biridi böyle değildi resmen okurken geziyorum çok harikasınız

 4. Sevgili Güney, fotoğrafın konuşarak değilde gezerek çekileceğinin çok güzel örneklerini vermişsin.
  Ellerine sağlık.
  Sevgiler

  Not- “A şahsı tarafından çekilen fotoğrafın”EXİF” bilgileri B şahsının ne işine yarar…

Bir Cevap Yazın