Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu Prova Fotoğrafları

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran New York’ta yaşayan başarılı koreograf / dansçı. Bu sıralar, 8 Kasım’da Cemal Reşit Rey Gösteri Merkezi‘nde de sergilenecek olan “a kin dof beau ty” adlı gösterinin hazırlıklarına devam ediyor ve ne şanslıyım ki beni de provalarını izlemeye davet etti.

Gina Gibney Dans Stüdyoları şehrin önemli merkezlerinden Union Square yakınlarında, Broadway üzerinde tarihi bir binanın beşinci katında yer alıyor. Herşeyi el yordamıyla çalışan binanın asansörü, bir görevli olmadan kullanılamıyor, asansörün şoförü var! Bina o kadar eski…

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Binaya girer girmez burnumu çok farklı ortamlara sokabilmemi sağladığı, beni, hayatın çok farklı yerlerine hızlıca adapte olmaya zorladığı için fotoğrafı çok sevdiğimi bir kez daha hissettim. Hemen ardından da neyle karşılaşacağımı bilmemekten kaynaklanan “ya fotoğraflar bir şeye benzemezse” tedirginliği devreye girdi. Bir klasik!

Özellikle performans fotoğraflarında vasatın üzerinde işler elde etmek zordur. Çoğu zaman size düşen yalnızca teknik ayarları doğru yapmak, mümkün olduğunca çok fotoğraf çekmek, evde de birbirine benzer binlerce fotoğrafın arasından bir kısmını seçip düzenlemektir. Işık, makyaj, kostüm, arka plan gibi fotoğrafın önemli detaylarını başkaları önceden düşünmüştür, siz sadece olayı kaydedersiniz.

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Provalar ise tam bir bilinmezdir. Salonun büyüklüğü, tavan yüksekliği, ışık kalitesi, sanatçıların giyim kuşamları kontrolünüz dışıdır. Bir köşeye bırakılmış kişisel eşyalar yığını, salonun orta yerinde sandalyelerinde rahat rahat oturan proje ilgilileri, aniden salona dalan beklenmedik kişiler çekime uygun olacağını düşündüğünüz açıları bir bir devre dışı bırakırlar.

Yazı “bir fotoğrafçının acılarla dolu hayatı” tadı aldı, farkındayım. Daha fazla şikayet etmeden konuya dönüyorum.

Salon oldukça büyük olmasına rağmen 9 kişilik ekibi birlikte, uygun şekilde fotoğraflayamayacağımı farkettim ve aralarında gezinip yakın çekimler yapmaya, 2-3 kişilik kompozisyonlar kurmaya, fotoğraflarda ağırlığı vücut dili ve yoğun, etkili yüz ifadelerine vermeye karar verdim. Rahatsızlık verip vermediğimi bilemiyorum ama yeri geldi dansçılarla birlikte yerde süründüm, yeri geldi kamerayı burunlarının dibine kadar soktum.

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Prova bittiğinde kompozisyonların yapısı gereği fotoğrafların en iyi kare formatta görüleceğini düşündüm ve instagram denen naneyi de işin içine dahil etmeye karar verdim. Canon EOS 5D Mark ii ve 40mm F/2.8 Pancake lens ile 3200 ISO ve f/4 değerlerinde çektiğim fotoğrafları, ipad’ime yüklediğim instagram programcığı ile kesip biçtim, düzenledim.

Bu bana epeyi zaman kazandırdı, fotoğraflara ise değerlerinden bir şey kaybettirmedi. Ben oradaydım, becerebildiğimce doğru kararlar verip provayı belgeledim ve sonuçlardan tatmin oldum, şimdi de sizlere gösteriyorum. Fotoğraflar asıl görevleri olan orada olmayan insanlara orayı anlatma vazifesini dürüst ve yalın şekilde yerine getiriyorlar.

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu
otoportre

Bağışlayın, sosyal mesaj vermek için fırsat doğmuşken kaçırmak istemiyorum, sonuçta damarlarımda mikrofon gördüğünde her konuda uzman kesilen asil bir milletin kanı fokurduyor.

“Fotoğraf gösterdiği ile değer kazanır. Keskinliği, renkleri ve diğer teknik özellikleri bir fotoğrafı iyi yapmaz. Fotoğrafçı meraklı, hayata karşı ilgili, öğrenmeye açık kişidir. Bu kişilerin hayatlarında güzellikler, yenilikler, kıymetli anılar vardır. Yaşarlar, öğrenirler, belgelerler, başkalarına gösterirler. Kamerasının kullanma klavuzunu ezberlemiş bir kişi ancak makina operatörü olabilir.”

Mesajımı verdim, rahatladım, ilkokul öğretmenimden öğrendiğim gibi de yazıya girdim, geliştirdim ve sonlandırıyorum.

Korhan’a ve ekibine beni misafir ettikleri için teşekkür ederim. Kendileri ile 27 Ekim 2012 tarihinde Alvin Ailey Dance School’daki gösterileri öncesi de buluşup kostümlü son provalarını izleyeceğim. Umarım yazıyı okuyanlar da İstanbul’da CRR’deki gösteriye gidebilirler.

Bir önceki yazıda duyurduğum yeni belgesel fotoğraf projeme destek veren herkese teşekkür ediyorum. Çok güzel mesajlar, yorumlar aldım. İlgi beni daha da üretken ve dikkatli olmaya zorlayacak, sonunda da ortaya güzel bir iş çıkacak, eminim.

Güç sizinle olsun!

Korhan Başaran Modern Dans Topluluğu Prova Fotoğrafları” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın