Karlı Bir New York Sabahına Uyanmak…

new york'ta kar

NOT: Bu yazı ve fotoğraflar 25/01/2012 tarihinde Biletsiz‘de yayınlanmıştır…

Sert kışlarıyla meşhur New York’ta geciktikçe geciken kar, kaderin gayet cilveli hareketleri neticesi, 21 Ocak sabahı yeni Leonard Cohen albümü Old Ideas ile beraber gökten iniverdi. Bembeyaz bir New York City sabahında elimde kameram sokağa adım attığımda Cohen de yakın bir arkadaşımmışçasına kulağıma fısıldamaya başladı: “I’d love to speak with Leonard, he’s a sportsman and a shepherd. He’s a lazy bastard living in a suit.”

Kendisini “takım elbisenin içinde yaşayan tembel bir piç” olarak tanımlayan Cohen’in müziğinin bende yarattığı etkiyi, karın şehre etkisiyle örtüştürdüm. Her ikisi de zamanı yavaşlatan bir dinginlik ve huzur getiriyordu beraberlerininde.

Öyle ki, fonda kesintisiz siren sesleri olan bu şehirde kar varken kimse ölmek istemiyor gibiydi, çıt yoktu…

new york city - central park in winter

Central Park‘a doğru yürümeye başladım. Üçüncü Cadde’yi geçerken paramparça olmuş kırmızı şemsiyesiyle yağıştan korunmaya çalışan kadın da bana doğru yürüyordu.

new york city winter photo

Az ileride küçük – sevimli bir mahalle restoranı olan Barking Dog‘un önünde bir adam karları temizliyordu.

biking in snow

Şehirde kar kış demeden ulaşımını bisikletle sağlayan ciddi sayıda insan var ve bisiklet kullanımı günden güne artıyor. 2005’ten beri belediye de bu konuyu oldukça ciddiye almış durumda. Bisiklet yolları uzadıkça uzuyor ve şehir bisiklet şehri olmaya giderek yaklaşıyor.

alaskan klee kais in new york city

John Gallagher adlı profosyonel köpek gezdiricisi ve Alaskan Klee Kai cinsi olduklarını öğrendiğim muhteşem iki canlı bana doğru geliyordu. Durdurup 20 dakika kadar sohbet ettim. John, bu işi ve köpekleri çılgınca seven, hayatını hayvanlara adamış mutlu bir adam. İlerleyen günlerde yaptığı iş ve hayvanlara olan düşkünlüğü konulu bir çalışma yapmak üzere sözleştik, birkaç fotoğraflarını çektim ve yoluma devam ettim. Eve geldiğimde kendisine 4 fotoğraf gönderdim, fotoğraflara bayıldığını, en kısa sürede görüşmek istediğini bildiren bir cevap yazdı.

fifth avenue in winter

Normalde 5 dakikada yürüdüğüm Central Park’a karın tadını çıkartarak ve insanlarla sohbet ederek 1 saatte varmayı başardım. Park, 86. Sokak ve 5. Cadde kesişiminden fotoğraftaki gibi görünüyordu.

manhattan half marathon 2012

Central Park’a girdiğimde bir sürprizle karşılaştım. Manhattan Yarı-Maraton’u koşulmaktaydı ve kar, katılımı hiç etkilememişti. 2 yıl önce, 2012 baharında yarı-maraton koşmayı hedeflediğim aklıma geldi ve bu hedeften oldukça uzak olduğumu farkedip bahanelerimi düşündüm, koşucuların fotoğraflarını çektim. Fotoğrafların bir bölümü ertesi gün NY Times ve Gothamist’in web sayfalarında yayımlandı.

snowy central park

Parkı ortasından keserek Batı tarafına vardım. Fotoğraftaki adam simsiyah giysileri ve şemsiyesiyle aklıma Cohen’in en meşhur şarkılarından olan Famous Blue Raincoat‘tan “New York is cold, but I like where I’m living” bölümünü getirdi. Şimdilik yaşadığım yerde , New York’ta  mutlu olduğumu bir kez daha hissettim.

ilona gutcher - scientist

Yaklaşık 2 saat kadar Central Park’ta dolandıktan sonra İskoç arkadaşım Ilona Gutcher ile buluştum. Kendisi İskoç olsa da Lüksemburg’da büyümüş, bütün dünyayı gezmiş, 4 ana dili olan bir bilim insanı. New York’ta bir ilaç firmasında multiple sclerosis başta olmak üzere çeşitli bağışıklık sistemi hastalıklarına çare arayan bir ekibin başında. Aynı zamanda çok iyi bir yazar olan Ilona, gezintimiz üzerine ingilizce bir yazı yazdı: New York City Under Snow

Yaklaşık 4 saat kadar dışarda kalmama rağmen kara doyamadan eve döndüm. Öğleden sonra aniden ısınmaya başlayan hava ile şehir bilindik pis, gürültülü ve karmaşık haline döndü. Kış bitmeden en azından bir kez daha aynı güzelliği yaşamayı umuyorum.

Toplam 34 fotoğraflık slideshow için buraya tıklayın.

Biletsiz’deki ilk yazımda New York‘ta bu kışın ilk karlı gününden bir kesiti aktarmaya çalıştım. Ayda en az iki defa şehirdeki etkinliklerden ve gezilerimden fotoğraflarla benzer yazılar yayınlayacağım, umarım okuyanlar keyif alırlar.

New York’tan sevgiler,
Güney Cüceloğlu.

Karlı Bir New York Sabahına Uyanmak…” için 3 yorum

  1. Fotoğraflarınız ve yazılarınız gerçekten çok etkileyici fırsat buldukça takip ediyorum sayenizde kafamda oluşan o NY için gri ve ruhsuz tabirini tam anlamıyla yıktınız teşekkür ederim

  2. Sonunda aradığım New York ruhunu anlatan kendimi sanki oaralardaymışım gibi hissettiren bloğu bulabildiğim için çok mutluyum.. Emeğinize sağlık…

Bir Cevap Yazın