İlkokul Arkadaşım Sanlı, Büyük Kanyon Güzellemesi ve Work & Travel

grand canyon

Mavi, pembe, turuncu, leylak tepeleri ve sıra sıra mor kayalıklarıyla, Tanrı’nın flaması adeta.

There are cliffs of blue, pink, orange, mauve, and deep purple bands of rock — the banners of God

– Grand Kanyon’u keşfeden gezginler

Grand Canyon yani Büyük Kanyon, hayatıma ilkokul dördüncü sınıfta, öğretmenimizin oynattığı bir oyunla girdi. Tahtaya kalkan arkadaşımız aklından bir kelime tutup, kelimenin baş ve son harflerini tahtaya yazıyor, ara harfleri de çizgiler halinde boş bırakıyor ve diğerleri de bu kelimeyi tahmin etmeye çalışıyordu.

Öğretmenin gözbebeği, sınıfın birincisi arkadaşımız Sanlı tahtadaydı ve o altı harfli kelimeyi çiziktiriverdi: K – – – – N

Soru basitti, Sanlı bize kıyak geçiyordu ki bir an önce doğru cevabı verip tenefüse çıkalım.

Hep bir ağızdan haykırdık; KAMYOOOON

Yanılmıştık, Sanlı bekleneni yapmış ve hepimizi kandırmıştı… Öyle kolay bırakır mıydı yakamızı?

Yarım saatlik tahmin serüveni sonunda doğru kelimeyi kendisi açıklamak zorunda kaldı, KANYON! 60 kişilik sınıfta hiçkimse kelimeyi daha önce duymamıştı. Kendimi son derece ezik hissettiğimi hatırlıyorum. (Kanyon AVM de yok tabi o zamanlar)

Eve gidip, nedir bu kanyon diye sözlüğe oradan da Büyük Dünya Atlası‘na zımplamamla Büyük Kanyon hayatıma girdi ve aklımdan bir daha asla çıkmadı.

grand canyon
Yazarınız Güney Cüceloğlu tehlikelerden çekinmiyor :)

Kanyon herkese kendisini gösterir

Each man sees himself in the Grand Canyon

– Carl Sandburg

2007 yazında ABD’ye yerleşmemin neredeyse birinci yılı dolacaktı ve sonunda gerekli imkanları yaratmış, Los Angeles‘tan arabayla Las Vegas üzeri Grand Canyon‘u görmeye gidiyordum.

Gün batımı saatlerinde hedefe vardığımızda ilk hissettiğim şey boyut kavramımın tamamen yerle bir olduğuydu. Mesafeleri, yüksekliği, oranı orantıyı kavramaya başladıkça Grand Canyon’un büyüsünü iyiden iyiye hissetmeye başladım. Burası daha önce gördüğüm hiçbir yere benzemiyordu. Büyüleyici renkleri, milyonlarca yılın sonunda ortaya çıkmış ve halen değişmeye devam eden yüzeyi ve içinden akıp giden yemyeşil Colorado Nehri ile Kanyon beni içine içine çekiyordu.

Orada olmam ve yaşadığım mutluluk için Sanlı’ya ve Büyük Dünya Atlası’nı evde bulunduran aileme kendimi borçlu hissettim. Hayatta arkadaşlarımızın, ailemizin ve içinde bulunduğumuz çevrenin bizi, hayallerimizi ve dolayısı ile hayatımızı şekillendirdiğini anladım. Okulun, eğitimin insanları makinalaştırmak yerine hayal kuran, yaratıcı canlılar olma yönüne sürüklemesi gerektiğini düşündüm.

grand canyon colorado river

Ziyaretçilerden bazılarının hayal kırıklığına uğradığını duyuyorum, aynı insanlar yargılanma gününde de hayal kırıklığına uğrayacaklar.

i have heard rumors of visitors who were disappointed, the same people will be disappointed at the day of judgment.

– J. B. Priestley

grand canyon sunset

Grand Canyon’u görmek beni ne kadar mutlu ettiyse aynı derecede şaşırtan ve üzen bir olay da yaşadım.

Kanyondaki konaklama ve yeme içme yerlerinde çalışan, Work and Travel programıyla ABD’ye gelmiş 30 kadar Türk arkadaşla bir şekilde tanıştık, sohbet ettik. İstisnasız hepsi bulundukları yerden ve çalışma koşullarından yakınırken, beni ve beraberimdekileri deli olmakla, taş, toprak, kaya görmek için boşa zaman, para ve enerji harcamakla itham ettiler.

Orada bulundukları sürede yeterli parayı kazanıp, hayallerini kurdukları elektronik eşyalarla Türkiye’ye dönmek görünüşe göre tek amaçlarıydı.

Birkaçı ilerleyen aylarda bana email ile ulaşıp satın aldıkları elektronik aletlerin garanti işlemleri yada Abd’de açtıkları banka hesaplarını kapatma konusunda yardım istediler, hiçbirisi çektiğim fotoğraflar hakkında soru sormadı.

İçinde bulunulan şartlarda mutlu olmak, kendini geliştirme ihtiyacı hissetmek erken yaşlarda öğrenilen çok önemli meziyetler ve aile bunlarin kazanilmasında en önemli rolü oynuyor.

grand canyon

Çok istememe rağmen aynı etkiyi veremeyeceğimi düşündüğümden bu alıntıyı Türkçe’ye çevirmekten vazgeçtim. Umarım anlayabilir yada İngilizcesi iyi bir tanıdığınızdan yardım alabilirsiniz.

The wonders of the Grand Canyon cannot be adequately represented in symbols of speech nor by speech itself. The resources of the graphic art are taxed beyond their powers in attempting to portray its features… The glories and beauties of form, color and sound unite in the Grand Canyon… It has infinite variety and no part is ever duplicated. Its colors, although many and complex at any instant, change with the ascending and declining sun… You cannot see the Grand Canyon in one view…but to see it you have to toil from month to month through this labyrinths…but if strength and courage are sufficient for the task, by a year’s toil a concept of sublimity can be obtained never again to be equaled on hither side of Paradise.”

– Powell, John Wesley 1909

grand canyon sunset

Geziye Kaliforniya’da yaşayan kuzenim Hakan Cüceloğlu da katıldı. Fotoğrafta silüeti görünen de kendisi. Hakan ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Yosemite National Park gezisini de ilerleyen günlerde yazacağım. Orası da ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde yer alan çok önemli bir doğal alan.

Umarım bu yazı sayesinde birkaç kişi Grand Canyon‘u bir gün görme hayali kurar ve bunu gerçekleştirmek için çaba harcar. Okuyan herkese teşekkürler.

Bu gezide, belki de kendimi tekrar Grand Canyon’u görmeye zorlamak için, fotoğraf konusunda tembel davrandım. Bu sayfadakilerin dışında 15 kadar farklı fotoğrafın bulunduğu flickr galerimi ziyaret edebilirsiniz. Gelecek sefere çok daha iyi fotoğraflarla dönme sözü veriyorum.

Büyük Kanyonu görmek isteyeceklerin işine yarayacak bağlantılar

ABD Milli Parklar Resmi Sayfası

Grand Kanyon Konaklama Sayfası

36 Hours at the Grand Canyon / The New York Times – Grand Canyon’da 36 saati en verimli kullanma rehberi.

The Grand Canyon in Winter / The New York Times – Kışın Grand Canyon adlı muhteşem fotoğraf galerisi.

İlkokul Arkadaşım Sanlı, Büyük Kanyon Güzellemesi ve Work & Travel” için 17 yorum

 1. ilkokuldan başlayan bir serüvenin büyük kanyon’da son bulması..

  maceraya düşkün biri olarak senin böyle bir anının üzerine bu büyük hayalini gerçekleştirmen şaşırtmadı beni. kuzeninin de buna ortak olması güzel olmuş gerçekten. en azından senin de fotoğraflarını çekecek biri çıkmış..

  bir de work&travel’daki çocuklarında öyle bir ortama alışamaması açıkcası şaşırtmadı beni. çünkü hepsi çok farklı hayallerle gidiyor ABD’ye. yapmak istedikleri işi yapamıyorlar, istedikleri kadar para kazanamıyorlar vs. böyle olunca da “bu dağı taşı mı görmeye geldin” demeleri çok ama çok doğal geliyor bana. aynı tepkiyi cliffs of moher fotoğraflarını gösterdiğim arkadaşımdan da aldım. anlıcan meshudum..
  yosemite n. park yazısını merakla bekliyoruz artık. daha çok fotoğraflı olanlarından ama..

 2. Gunaydin,

  FKH linkinizi gonderdi bana biraz once… ayni sehirde yasayip,fotografi ceken & paylasan birinin sitesini gormek cok hosuma gitti. Artik mudaviminiz olurum herhalde.:-)

  NYM

 3. Şu anda bende bir Work and Travel öğrencisiyim ve tanıdığım bütün work and travel öğrencileri dediğiniz gibi o elektroniklerine kavuşmuş bulunuyorlar ya da en yakın zamanda kavuşacaklar.
  Benim hayalim ise Niagara Şelalesi.
  En iyi şekilde görebilmek için elimden geleni yapıyorum ve elimden gelenler çok kısıtlı ama eminim 3 aylık çileme değecek.
  Niagara’yı ve birkaç güzel yeri daha görebilmemin tek yolu buydu sanırım.
  Şimdi hayallerime Grand Kanyon’u da ekledim. Keşke bu hevesi daha öncesinde kazanabilmiş ve harekete geçebilmiş olsaydım ama ben aynı zamanda kadere de inanan bir insanım.

  1. merhaba Gulis,

   umarim Niagara Selaleleri gezin guzel gecer, W&T suresince kazandigin parayi gezmekten daha iyi nasil degerlendirebilirsin bilmiyorum, en dogrusunu yapiyorsun.

   guzel mesajin ve gezme hevesin sonucu, tabi yolun da new york’a duserse, benden bir kahve kazandin, bilgine!

   tesekkurler :)

 4. Fotograflar super, ben de NY’a geleli 1 sene oluyor nerdeyse (9/11/2010 tarih de cok manidar gerci :)) Turistik yerleri gezdik es dostla ama ben kendiliginden olusmus orjinal enteresanliklari daha cok seviyorum. Geldigimden beri de aklimda Buyuk Kanyon’a gitmek ama NY’a uzak diye atlayip gidemedim oyle bi haftasonu, planlar yapiyodum araba veya motosikletle tura cikmak gibi, bu yaziyi okuyup resimleri gordukten sonra da istegim ikiye katlandi simdi.

 5. İlkokulda sen de bana Gülten Dayıoğlu’nun Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk kitabını hediye etmiştin.Bu durumda benim de Singapur, Tayland, Filipinler, Japonya seyahati yapmam gerekiyor ama hiçbirine gidemedim henüz:)

 6. Oraya gidip hayat hakkında düşüncelere dalmak hoş olurdu gerçekten.. Çünkü nirvana noktası gibi görünüyor, dünyayı gezmek isteseydim en son buraya giderdim sanırım, her şeyi aşmış biri olarakta evime dönerdim sonra :)) Ve mor harika harika harika çıkmış.

 7. Hafızası olmayan bir yer gibi pasifik gibi biraz Kanyon. Bazı insanlar J. London gibi denizleri dolaşır, Bazısı Dostoyevski gibi hiç evden çıkmaz. Hayat umarım herkese dilediği gibi seyahatler sunar.

 8. ben de wat programıyla ABD’ye gittim, santa monica’daki pacific park’ta çalıştım. Pacific park Los angeles’ın önemli sightseeing noktalarından biridir. Fakat ben nefret ettim 3 ay her gün orada funnel cake yapınca. Sanırım Grand Canyon’daki arkadaşlarda 3 ay her gün o dağın! taşın! içinde bıkmış olmalılar. Ayrıca los angeles’tan çıkıp las vegas ve grand canyon’un güzergahında bir road trip yapmak hayalimdi ve gerçekleştirdim. Los angeles, San francisco, grand canyon. Bilmiyorum new york’a da gittim ama bence california ve civarı çok başka. Grand canyon’da doğal güzelliklerin olanca ihtişamını görüyorsunuz, hemen yanında ise insanoğlunun yapabileceği en görkemli yapıların olduğu Las vegas’ı. Tarif edilemez bir şey bu. Şunu da eklemek istiyorum ki 127 saat in çekildiği yerler de grand canyon’a yakınmış, utah taraflarında olabilir, orayı göremedim keşke haberim olsaydı da gitseydim.

 9. Hali hazirda Grand Canyon hayali kurarken düstü yolum bu yaziya, belki yazi kurdurtmadi bu hayali bana zaten merak ettigim icin, ama fotograflar kesinlikle nefes kesti. Bu güzel kareler ve anekdot icin cok tesekkürler…

 10. Merhabalar,
  bende gecenin bir vakti istanbuldan yazıyorum, bu yaz arkadaşımla Los Angeles’ a gelmeyi planlıyoruz ve tabikide Arizonaya kadar gitmek de gerekli diye düşünüyoruz…
  Grand Canyon ile ilgili bilgilere bakınırken çektiğiniz resimleri gördüm ve gitmek için sabırsızlanıyorum.. Ellerinize sağlık!

 11. Öncelikle yazınız çok güzel, tebrik ederim. Ayrıca teşekkür de ederim ki alışveriş veya büyük yapıtlar dışında bu tarz doğa harikalarının da görülmesi gerektiğini, görüldüğü taktirde nasıl bir haz duyacağımızı anlatmanız benim için çok önemliydi. Bende bu yaz Amerika da olucam ve 15 eylülden sonra büyük kanyon u ve kolorado nehrini görmek istiyorum. Bunun yanında oraya gittiğim zaman kamp, bisiklet turu, yürüyüş, kolorado nehrin de rafting gibi seçeneklerimiz var mıdır? bunlarla ilgili tavsiyeleriniz eğer ki hatırlıyorsanız ortalama ne kadar tutabileceğini söyler misiniz?

  Evet, buralara gidip bu tarz şeyler yapmak için bir maddiyat düşünceye girmek anlamsız olabilir ama wat öğrencisi olarak planlamamı yapmam lazızm :)
  Yazının için tekrardan teşekkürler.

Bir Cevap Yazın