Bir Öğrenme Biçimi Olarak Fotoğraf ve Sih Dini

Türbanlı bir Sih erkeği.
Yaşlı bir sih erkeği. Türbanı ve sakalları ile tanınabilir.

Donuz.com bir fotoğraf bloğu olarak anılıyor olsa da ben fotoğraf destekli hikayeler bloğu demeyi tercih ediyorum. Yazılarda kullandığım fotoğrafların teknik olarak üretebildiğim “en iyi” işler olmaması, fotoğraf tekniği / ekipmanı üzerine asla konuşmuyor oluşum, fotoğrafların yazıda anlatılan etkinlik / gezi ya da düşünceleri destekleyen “amaca uygun seçilmiş” görseller oluşu gibi kendimce haklı bulduğum sebeplerim var.

Zaten fotoğrafın görsel olarak ne kadar çarpıcı, teknik olarak ne kadar kusursuz olursa olsun tek başına bir şey ifade etmediği, bir hikayenin aktarılışına katkı sağlamadığı sürece “duvar kağıdı” ya da “takvim sayfası” olmaktan öte bir değeri olmadığına tamamiyle inanmış birisiyim.

Hikaye anlatabilmek ise hayata karşı meraklı, tecrübeye ve öğrenmeye açık, kendisini sürekli geliştiren bir insan olmayı gerektiriyor. Öğreneceğiz ki aktarabilelim, göreceğiz ki gösterebilelim…

Türbanlı bir Sih erkeği.
Türbanlı Sih kadınları.

Sanırım benim fotoğraf tutkumun temelinde de bu işi bir “öğrenme biçimi” olarak kabul etmiş olmam yatıyor. Bu sayede önünden hızlıca geçip gidebileceğim şeyleri durup inceleyen, farklı açılardan görmeye çalışan, hakkında araştırma yapıp okuyan birisi oldum. Fotoğraf bütün bu öğrenme sürecinin bir parçası, hafızaya kaydetme ve başkalarıyla paylaşma aşaması diyelim. (Yazar burada fotoğrafa ilgi duyan insanlara bir mesaj veriyor, bir nevi öğreten adamlığa soyunuyor.)

Türbanlı bir Sih erkeği.
Sih erkekleri konferans dinlerken.

Fotoğraflar geçtiğimiz haftasonu New York City’nin en işlek parklarından Madison Square Park’ta düzenlenen geleneksel Sih festivalinden. Sihizm (Sih Dini) 16. ve 17. yüzyıllarda Kuzey Hindistan’da yaşamış olan on gurunun öğretilerini temel alan monoteistik (tek tanrılı) bir din.

Türbanlı bir Sih erkeği.
Harika bir bahar günü, Madison Square Park'ta dinlenen Sih kadınları

Çoğu Sih Pencap kökenli ve Hindistan’ın Pencap eyaletinde yaşıyor olsa da, Sihizm 100’den fazla ulusta ve dünyadaki her kıtada varlığını sürdürüyor ve 23 milyondan fazla mensubu mevcut. Sih erkekler ve bazı Sih kadınlar, uzun saçlarını kapayan türbanlarından tanınabilirler.

Türbanlı bir Sih erkeği.

Sihler reenkarnasyona, yani tüm yaratıkların öldükten sonra farklı vücutlara geçen bir ruha sahip olduğuna, bu ruh göçünün de bağımsızlığa, özgürlüğe ulaşılana kadar devam ettiğine inanıyorlar. Her Sih’in yenmekle yükümlü olduğu beş şeytan (kötülük) var:

ego – öfke – hırs – maddi bağlılık – şehvet

Türbanlı bir Sih erkeği.

Ve sahip olması gereken, yukarıdaki beş kötülükle savaşında kullanacağı beş erdem:

memnuniyet – hayırseverlik – şefkat – olumlu tutum – tevazu

Türbanlı bir Sih erkeği.

Sihizm hakkında daha detaylı bilgi için wikipedia‘daki türkçe bilgi oldukça doyurucu. İngilizce olarak arama yapmak isterseniz Sih > Sikh olarak, Sihizm de Sikhism olarak aratılabilir.

Fotoğrafları ebay’den 46 dolara aldığım Canon AE-1 Program ve 50mm 1.8 lens ile, Kodak tri-x 400 asa siyah beyaz filme çektim. Herhangi bir fotoğrafçıda banyo ettirip çok da iyi olmayan bir tarayıcı ile dijitale dönüştürdüm. Bunu yazma amacım yazının başında belirttiğim gibi, insanın anlatacak hikayesi olduktan sonra gerisinin bahane olduğunu belirtmek. Canon 5d Mark ii ile de çekmiş olsam sonuç çok farklı olmayacaktı.

Bir sonraki yazıda New York’taki 1 mayıs kutlamalarından bolca fotoğraf ve görüşlerimi paylaşacağım. Sih festivalinde olduğu gibi Canon AE-1 Program‘ın yanına bir de Leica M6 ekleyip yine dijital kullanmadan günü belgeledim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir Öğrenme Biçimi Olarak Fotoğraf ve Sih Dini” için bir yorum

Bir Cevap Yazın