Donuz, Bermuda’dan Bildirecek!

bermuda gezi rehberi fotoğrafları
Horseshoe Beach, Bermuda (Kaynak: Go to Bermuda)

Bir aksilik olmadığı takdirde 3-8 Eylül tarihleri arasında, Atlantik Okyanusu’nun ortasında “yalnız ve güzel bir ülke” olan Bermuda‘da olacağım.

Bermuda, Kuzey Amerika’da, Kuzey Atlas Okyanusu’nun batısında, ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki Hatteras Burnu’nun yaklaşık 900 km doğusunda yer alan adalar topluluğudur ve İngiltere’nin (Birleşik Krallık) denizaşırı topraklarından biridir. Kaynak: Wikipedia

New York JFK Havalimanı‘ndan yaklaşık iki buçuk saatlik bir uçuşla ulaşılan Bermuda‘nın başkenti Hamilton ve ülkenin para birimi Bermuda Doları.

2010 yılına kadar Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülke ne yazık ki artık bizleri vizeye tabi tutuyor ve vize İngiliz Konsoloslukları‘ndan temin ediliyor. (ABD vatandaşları ve Green Card sahipleri vize almadan giriş yapabiliyor)

Geneli fakir ve az gelişmiş olan Karayip Adaları’nın aksine Bermuda kişi başına düşen ortalama gelirde dünya lideri. Bermuda aynı zamanda dünyadaki vergi cenneti tabir edilen yerlerden birisi.

Ben, ilk defa gideceğim Bermuda’da Grotto Bay denen bölgede aynı isimli bir otelde kalacağım. (bkz. Grotto Bay Beach Resort)

Su sporları, golf, dalış, yelken gibi aktivileterin yapılabildiği ülkede her zaman olduğu gibi en çok bisiklet, koşu ve çekeceğim fotoğraflar için heyecanlanıyorum.

Ada çevresinde bisiklet için çok güzel parkurlar olduğunu öğrendim, kendi bisikletimi götürüp götürmeme konusunda ise taşıma zorluğu sebebiyle kararsızım. (1.93m boyundaki yazarınız kiralık bisikletlerle her zaman rahat edemeyebiliyor)

Crystal Caves Bermuda gezi fotoğrafları
Crystal Caves, Bermuda (Kaynak: Go to Bermuda)

Bermuda’nın en önemli doğal güzellikleri arasında “doğanın mücevher kutusu” olarak da tanımlanan ve “UNESCO Dünya Mirasları” arasında yer alan mağaraları geliyor. (bkz. Crystal Cave, Bermuda)

Turizme çok önem veren ülke Go to Bermuda adında bir internet sitesi hazırlamış, gitmeyi düşünenler için ayrıntılı bilgiler mevcut. Aynı sitenin Flickr galerisinde ise harika fotoğraflar görülebilir.

bermuda on world map
bermuda

Adada bu haftasonu 16. defa düzenlenecek olan “Bermuda Sand Sculpture Competition” yani kumdan heykel yarışması var. Güzel fotoğraflar çıkacağına eminim. (bkz. kumdan kaleler yapmak)

Orada olduğum sürece internet ve bilgisayar kullanımı konusunda zorluklar yaşamazsam siteyi günlük olarak güncellemeyi planlıyorum.

Heyecan giderek artıyor, herkese selamlar!

 

Donuz, Bermuda’dan Bildirecek!” için 4 yorum

  1. Valla o kadar samimi yazılmışki yazı gidesim geldi.
    Söylediğin gibi gerçekten birsürü bilmediğimiz veya yanlış bildiğimiz bilgiler armış Bermuda ile ilgili…Heyecanlı bir gezi olacağa benziyor. Şimdiden iyi tatiller.
    “1.93m boyundaki yazarınız ” detayı da süper olmuş söylemeden geçemeyeceğim. :)

  2. Beyaz kumlar, türkuaz renkte deniz, snorkling ve diving için popüler spotlar, bisiklet, koşu için güzel yollar ve plajlar, ormanlık alanlar… Gönlüne göre gez ve keyfini çıkar. Gezerken yazmak zordur ama yazmak da gezinin bir parçası olursa biz meraklılar da fırsat buldukça yazılarını okur ve güzelim yerleri fotoğraflarınla keşfeder. Yolcudan yolcuya sevgiler.

Bir Cevap Yazın