Arizona, Utah ve Nevada Yollarında 10 Gün

bryce canyon national park utah
Red Arch Tüneli, Utah

Gittiği her yere aşık olup ağlaya sızlaya geri dönen şaşkın adamdan herkese selamlar.

2012 yılının son 11 gününü ABD’nin Güneybatısında bulunan Nevada, Arizona ve Utah eyaletlerinde, yollarda geçirdim. Las Vegas’ta başlayıp Las Vegas’ta sonlanan gezinin ana hatları 1600km araba yolculuğu, 4 milli park ziyareti, bu parklarda onlarca km’lik zorlu doğa yürüyüşleri (hiking), 2000 kadar fotoğraf ve unutulmaz anılar şeklinde özetlenebilir.

Mevsimin kış olması, üstüne bütün ülkeyi etkisi altına alan büyük bir kar fırtınasının da yolda olduğum günlere denk gelmesi sebebiyle, beklediğimin çok ötesinde sert koşullarla karşılaştım. Yolculuğun büyük bölümü buz üzerinde, kar yağışı altında, -5 ile -20 dereceler arasında geçti. Bu durumdan şikayetçi olmak bir yana, gezinin benim için daha da özel hale geldiğini eklemeliyim.

zion national park utah
Zion Milli Parkı’nda günbatımı

Gezinin ana durakları şu şekildeydi:

Las Vegas, Nevada – Zion National Park, Utah – Bryce Canyon National Park, Utah – Glen Canyon, Arizona – Grand Canyon National Park, Arizona – Las Vegas, Nevada

bryce canyon national park utah

bryce canyon national park utah
Bryce Kanyon Milli Parkı’nda her sabah taze kar vardı

New York’tan ayrılmadan önce kesin olarak planladığım tek şey Las Vegas’a uçuş ve New York’a geri dönüş tarihlerimdi. Görmek istediğim yerleri ve buralarda uzun yürüyüşler / tırmanışlar yapmak istediğimi biliyordum ama kalacak yerler ve kalış süreleri anlık kararlarla gelişti, iyi de oldu. Plansızlık acele etmeden, sevdiğim yerlerde istediğim kadar zaman geçirme şansı verdi.

utahdesert highway

arizona desert highway

Yolda olmak başlı başına müthişti, yavaş yavaş, seyrederek, koklayarak ilerledim. Çölleri geçerken ufukta beliren karlı dağlar, suyun, rüzgarın, karın şekillendirdiği garip kaya şekilleri sık sık bir western filminin (vahşi batı) setinde hissettirdi kendimi. Her an atlarının üzerinde yerliler bir taraftan belirecekmiş gibiydi.

arizona
yollar yollar yollar…

Mevsim koşulları ziyaret ettiğim milli parklarda rahat hareket etmemi de sağladı. Yazın tam kapasite dolu olan parklar ve konaklama tesisleri bomboştu. Yürüyüş parkurlarında çoğu zaman saatlerce insan görmeden, doğayı dinleyerek ilerleyebildim.

geyik
önce donuz olduğundan şüphelendiğim, gezi boyu bolca gördüğüm geyiklerden biri

Şehir ışıklarının yıldızları görmemizi engellediği gibi, kulaklarımız da şehrin gürültüsünden “köreliyormuş” meğer. Doğada 300 civarı kaldığı tahmin edilen, üç metre kanat açıklığıyla dev California Condor’unun süzülüşünü, karın yapraklara dokunuşunu, ağaçkakanları dinlemek güzeldi.

grand canyon national park arizona
grand canyon’u karlıyken görmek hep hayalimdi, gerçekleşti.

Yolda olmanın belki de en çekici tarafı yine yolda olmaktı. Benim için 11 gün boyunca, yaşadığım andan daha önemli olan başka hiç bir şey yoktu. Anlatmaya çabalamak yerine sözü Jack Kerouac’a bırakalım:

yoldaysan eğer, sadece yolda olmayı düşünürsün. Acıktıysan acıkmayı, susadıysan bir çeşmeye eğilip kana kana su içmeyi, yaralıysan acıyı.

Zaman içinde Zion ve Bryce Canyon üzerine bolca fotoğraf içeren bir yazı yazmak da istiyorum, her ikisi de özel yerler.

bryce canyon national park night sky
dolunaylı bir gecede bryce canyon milli parkı’nda bir otoportre

Geziden döneli 10 gün geçmesine rağmen henüz fotoğrafların büyük çoğunluğuna bakacak fırsatı bulamadım. Hayat şehirde, dağlardaki kadar yavaş, sakin ilerlemiyor. Çoğu zaman bir işe başlayıp bitiremiyorum. Mesela bu yazıyı 3 parça halinde tamamlayabildim. Daha çok yazmak, düşünmek ve paylaşmak istiyorum fakat hayat yaşamaya bile yetmiyor.

Son yazıdan beri neredeyse iki ay geçmiş, daha dün gibi hissediyorum oysa. Fotoğrafları alt alta dizip paylaşmak da beni tatmin etmediği için blog biraz ağır aksak ve eksik ilerliyor ama 2013 için ayda 2 yazı hedefim var, başaracağımı umuyorum.

grand canyon arizona

Bu geziden 40-50 fotoğraflık bir seçkiyi önümüzdeki günlerde facebook sayfamda yayınlayacağım. Hazır olduğunda twitter‘dan da mutlaka duyururum.

Notlar: Yakın zamanda konuk fotoğrafçı köşesine A. Murat Eren geliyor. 2 hafta önce themagger.com‘da küçük bir söyleşim yayınlandı. Oyungezer dergisinin Ocak sayısında ise oldukça güzel sorular cevapladım, sanırım 3 sayfalık geniş bir röportajım var.

Arizona, Utah ve Nevada Yollarında 10 Gün” için 9 yorum

 1. Gittim döndüm. Bir hobbit… pardon donuz hikayesi.

  Sanırım bu mevsimde oralardan olmak cesaret ister. Malum buralarda karlı, insanlar burunlarını kapıdan çıkartmaya üşeniyor. Gerçekten doğa güzellikleri dolu bir ülke ve bunu korumasını biliyorlar. Malum bizde milli parklar ya piknik alanıdır, yada keçi otlatılan yeşil alan.

  Fotoğraflara gelince, iki binini birden olmasa da çoğunu görmek isterim. Ha birde blogdaki fotoların üzerine tıklansa büyük, orjinal boyutlarını görsek daha güzel olur gibi sanki?

  Hepsi bir yana diğerlerini bilmem ama Bryce Kanyon Milli Parkı demişsin ama bildiğin Kapadokya çıktı. Balonları “fotoşokla” mı sildin? Bizi mi kandırıyon Donuz :)

  İki ayda bir güncellemeden ayda iki yazıya geçersen dadından yinmez bu blog.
  En son olarak okuyanlar bu güzelliklerin ABD’ye değilde dünyaya ait oldularını inşallah anlar.

 2. Fotoğrafları izlerken ve yazdıklarınızı okurken oradaymışım gibi hissettim.İşte bu gerçekten başarılı bir iş çıkardığınızın kanıtı. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum…
  Selamlar…

 3. Newton yerin çekim kuvvetini keşfettiğinde tam olarak ne hissetti bilmiyorum ama ben bugün instagram hesabını ve bloğunu keşfettiğimde onun keşfiyle biraz tezat düşen bir şekilde havalarda uçarken buldum kendimi.

  not: biraz abartırım ben ama olacak o kadar.)

  İstanbul acayip sisli bugün o yüzden beni görebilirmisin bilmiyorum ama el sallıyorum sana burdan kendimi parçalarcasına selamlar& sevgiler.

 4. Merhabalar ‘Gittiği her yere aşık olup ağlaya sızlaya geri dönen şaşkın adam’ ;

  ‘yolda olmak’ hasletini çok güzel ifade etmişsiniz.

  Bazen acaba yanlış bir şey mi diye tereddüt edip kendimi tutmaya çalıştığım yolda olma hali/alışkanlığını; memnuniyet ve tebessümle tekrar kucaklamamı sağladığınız için teşekkür ederim.

  Kolay gelsin,

 5. gerçekten çok güzel fotoğraflar yakalamışsınız ve bu işi gönlünüzü vererek yaptığınız çok belli. hayatınızda ve fotoğraflarınızda başarılar dilerimm..

 6. Hayat gerçekten yaşamaya bile yetmiyor.

  Başarılarınızın devamını dilerim, müthiş fotoğraflar gerçekten.

Bir Cevap Yazın